Magyar vitorlázó és szörfös olimpikonok

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a Nemzetközi Vitorlás Szövetséget (ISAF) tekinti a versenyvitorlázás legfelsőbb szintű szervezetének, ennek megfelelően az ISAF határozza meg az olimpiai vitorlásversenyek kereteit és az olimpiai windszörfversenyeket is kvázi vitorlás osztályként rendezik meg. A windszörf 1988 óta olimpiai szám, ekkor vált külön a profi windszörf (PWA). Természetesen a vitorlásversenyzés is rendkívül sokszínű világ, az nyári olimpiai versenyeken és a nemzetközi osztályok világbajnokságain kívül is számos világszínvonalú eseményt szerveznek (elég ha csak az Amerika kupára gondolunk).

Windsurf

2016 Rio de Janeiro – Cholnoky Sára, Gádorfalvi Áron (RS:X)

2012 London – Detre Diána, Gádorfalvi Áron (RS:X)

2008 Peking – Detre Diána, Gádorfalvi Áron (RS:X)

2004 Athén – Győrbiró Lívia, Gádorfalvi Áron (Mistral One Design)

2000 Sydney – Gádorfalvi Luca, Gádorfalvi Áron (Mistral One Design)

1996 Atlanta – Gádorfalvi Áron (Mistral One Design)

Vitorlázás

1928 Amszterdam – Mihálkovics János, Heinrich Tibor, Sebeők Sándor, Burger Sándor, Tuss Miklós (6m Yacht); Uhl Raoul (12 lábas jolle)

1936 Berlin – Heinrich Tibor (12 lábas jolle)

1960 Róma – Tolnay Kálmán (Finn dingi); Holényi Imre – Molnár Albin (Repülő Hollandi); Telegdy István – Jutassy István (Csillaghajó)

1964 Tokió – Fináczy György (Finn dingi)

1968 Mexikó – Gömöry Pál – Izsák Szabolcs (Repülő Hollandi); Tolnay Kálmán – Farkas László (Csillaghajó)

1972 München – Fináczy György (Finn dingi); Gosztonyi András – Holovits György (Csillaghajó); Litkey Bence – Izsák Szabolcs (Repülő Hollandi)

1976 Montreal – dr. Haán András (Finn dingi)

1980 Moszkva – Detre Szabolcs – Detre Zsolt (Repülő Hollandi, BRONZÉREM); Ruják István (Finn dingi); Holovits György – Holovits Tamás (Csillaghajó); Fundák György – Zalai Gábor (470)

1988 Szöul – Székely Antal (Finn dingi); Nyári Gyula – Nyári Zsolt (470)

1992 Barcelona – Nyári Gyula – Nyári Zsolt (470); Szilvássy Attila (Finn dingi); Bácsics Krisztina (Európa moly); Pomucz Tamás – Somogyi Tamás (Repülő Hollandi); Tenke Tibor – Nagy Ferenc (Csillaghajó)

1996 Atlanta – Wossala György – Kovácsi László – Vezér Károly (Soling); Haranghy Csaba – Komm András (Csillaghajó); Litkey Botond – Nyári Zsolt (470); Bácsics Katalin – Német Enikő (470 női); Litkey Farkas (Finn dingi); Eszes Tamás (Laser)

2000 Sydney – Goszleth Marcell – Szörényi Ádám (470); Hajdu Balázs (Finn dingi); Eszes Tamás (Laser)

2004 Athén – Czégai Péter – Cserép Csaba (470); Weöres Márta – Pay’r Anna (470 női); Hajdu Balázs (Finn dingi)

2008 Peking – Berecz Zsombor (Laser); Pegán Zoltán (2.4mR osztály)

2012 London – Berecz Zsombor (Laser)

2016 Rio de Janeiro – Berecz Zsombor (Finn dingi), Tomai Balázs (Laser), Érdi Mária (Laser Radial)